Bezpieczne okno

Bezpieczne okno dla kota

Wiosenna pogoda sprawia, że trudno oprzeć się pokusie otworzenia na oścież okna czy drzwi balkonu. Ciesząc się świeżym powietrzem i wpadającymi promieniami słońca, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie naszych kotów. Upadek z dużej wysokości może skończyć się bowiem dla naszego ulubieńca śmiercią lub trwałym kalectwem. Tylko w przysłowiu kot zawsze spada na cztery łapy.

KOT 3 - kwiecień 2007  magazyn dla miłośników kotów.Co zrobić, aby uniknąć tragedii? Okna i drzwi balkonowe najlepiej zabezpieczyć siatką.Drewnianą ramę z kantówek obciągniętą stalową lub plastikową siatką wmontowujemy w zewnętrzną część ościeżnicy okna lub drzwi. Jeśli decydujemy się na stalową siatkę, to powinna być ona nierdzewna i ocynkowana. Siatka plastikowa musi być sztywna i z małymi rozmiarami oczek (o zabezpieczaniu okien pisaliśmy szczegółowo w KOCIE nr 3/2005)

Oczywiście w ciepłe dni nasz kot nie musi siedzieć ciągle w mieszkaniu. Jeśli na balkonie lub tarasie zbudujemy mu wolierę, to będzie mógł bez przeszkód korzystać ze słonecznej pogody. Pomysłów na wykonanie woliery jest wiele – najważniejsze by w takiej konstrukcji nie pozostawić zbyt dużych otworów, przez które kot mógłby się przecisnąć (informacje dotyczące projektowania i budowy woliery balkonowej znaleźć można w KOCIE nr 8/2006).
Pamiętajmy, że tylko od naszej przezorności i wyobraźni zależy, czy otwarte okna i balkony nie staną się śmiertelnym zagrożeniem dla naszego kota.

KOT 3 – kwiecień 2007
magazyn dla miłośników kotów.