Koty Brytyjskie- British Shorthair Cattery

Cechy charakterystyczne kota rasy brytyjskiej

Koty Brytyjskie - Nasz kotka brytyjska LV*RAYS of HOPE FIFIKot brytyjski choć wyglądem przypomina skrzyżowanie puszystej kulki z pluszowym misiem jest jedną z najlepiej polujących ras.

Koty brytyjskie są krępe,ciężkie i spokojne. Charakteryzują się proporcjonalną, zwartą budową ciała. Mają dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, krókie i silne kończyny, zaokrąglone łapki oraz gruby ogon.

Głowa tych kotów jest duża, okrągła, o pełnych policzkach, z małymi, szeroko rozstawionymi uszkami. Z kolei oczy mogą mieć różny odcień. Ich kolor zależy od podstawowego umaszczenia, lecz są przeważnie miedziane, pomarańczowe lub złote.

Szata kotów brytyjskich jest krótka, gęsta i twarda (koty brytyjskie sprawiają wrażenie pluszowych z powodu obfitego podszerstka). Pielęgnacja polega na okresowym szczotkowaniu, przy rasie długowłosej,  wymaga częstrzego szczotkowania.

 

foto:  Mimmis British Shorthair –  YELENA of Amazing Aisha*PL –   mam 6 miesięcy

 

Koty brytyjskie mają zrównoważony charakter, są pogodne, inteligentne, absolutnie nienatrętne i dość szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu. Wykazują dobrze rozwinięty instynkt macierzyński i sumiennie opiekują się swoim potomstwem.

CH Eye Catcher of DAISY´S HOME*NL  JW

Brytyjczyk jest mało absorbującym kotem. Przyjęty do domu szybko znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce. Najgłębszym uczuciem obdarza swojego opiekuna. Nie zapomina przy tym pobawić się z dziećmi i domowym psem.

 

  • Portret Rasy – KOT DŁUGOWŁOSY- British Shorthair Longhair

Dziewczynka długowłosa WIRGINIA of Amazing Aisha*PL– mam 8 tygodnikot brytyjski długowłosy - WIRGINIA mam 6 tygodnie

Kremowy OHIO i niebieski ONTARIO – Carrerkowe maluszki.

 BRITISH LONGHAIR KITTENS   

 

 

….Dziś, dzięki niezłomnej postawie wiele kocich stowarzyszeń na całym świecie uznaje i z dużym powodzeniem promuje nową piękną kocią rasę – zwaną najczęściej brytyjską długowłosą. Status championatu przyznało długowłosym brytyjczykom najwcześniej, bo we wrześniu 1999 roku amerykańskie TICA. Od czterech lat przywilej ten posiadają highlandery należące do WCF. Rasę zalegalizowały również niezależne związki europejskie, nadając jej różne nazwy – i tak we Francji nosi ona miano – CELTIC, w Holandii – LOWLANDER, w Belgii – BRITTANICA, w Niemczech i w Polsce zaś – wspomniane już – HIGHLANDER

Naprawdę jaki jestem…

Highlandery odznaczają się imponującymi rozmiarami, które to wrażenie potęguje jeszcze obfitość futra. Ich wizerunek wypełnił pustkę powstałą po zniknięciu z hodowli klasycznych, tj. długonosych persów, aczkolwiek różnią się od nich zdecydowanie przede wszystkim długością i strukturą okrywy włosowej, która przypomina bardziej okrywę ragdolli czy maine coonów. Pod względem charakteru są bliźniaczo podobne do swoich krótkowłosych kuzynów. Równie dumne, pewne siebie i odważne godnie bronią brytyjskiego honoru. Mają umiarkowany temperament i pogodne usposobienie. Nie są kotami specjalnie terytorialnymi, w związku z czym łatwo nawiązują przyjaźnie z nowymi domownikami swojego i innych gatunków. Zrównoważone, niewymagające, bardzo ciche będą idealnymi przyjaciółmi zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych.

Salon piękności:

Koty brytyjskie długowłose, tak naprawdę mają futro półdługie, nieskomplikowane w pielęgnacji. Regularnego szczotowania wymagają wyłącznie w okresie linienia. Poza nim można je szczotkować raz – dwa razy w tygodniu – ich włos nie wykazuje bowiem tendencji do plątania się i filcowania. Nie wymagają również kąpieli.

 

Nasz Kremuś- Ronalduśkot brytyjski długowłosy- Ronaldo of Amazing Aisha*PL

tekst: BriCatClub