Zatrucia

Zatrucia u kota

Koty mieszkające z nami w domu są narażone na działanie różnych substancji toksycznych. Wynika t o z tego, że zwierzęta często mają łatwy dostęp na przykład do roślin doniczkowych czy też substancji chemicznych wchodzących w skład środków czystości.

KOT 11 - listopad 2008  magazyn dla miłośników kotów.Zatruciom u kotów winni są również opiekunowie, którzy do pielęgnacji swoich pupili używają preparatów nieprzeznaczonych dla

zwierząt lub próbują leczyć koty na własną rękę „ludzkimi” lekarstwami, nie zdając sobie sprawy z ich szkodliwości dla czworonogów (np. zatrucie paracetamolem).
Koty mogą też ulec zatruciu pokarmowemu na skutek zjedzenia pokarmu złej jakości. Na szczęście są zwierzętami dość wybrednymi i zazwyczaj nie jedzą wszystkiego, co im podamy. Zwracają uwagę na smakowitość pokarmu, co często chroni je przed zatruciem zepsutymi produktami.
Związki toksyczne mogą dostać się do organizmu kota drogą pokarmową (ze zjedzonym pożywieniem), przez skórę oraz drogą aerozolową z wdychanym powietrzem.

Zatrucie środkami czystości następuje na skutek zlizywania związków chemicznych z okrywy włosowej. Środki te powodują podrażnienia i uszkodzenia jamy gębowej, przełyku oraz żołądka. Pojawiają się uszkodzenia błony śluzowej, kot dość mocno się ślini. Takie same zmiany kliniczne występują po zjedzeniu roślin zawierających substancje drażniące pochodzenia roślinnego. Działanie drażniące i wywołujące stany zapalne przewodu pokarmowego mają m.in: diffenbachia, tojad, lilia, hiacynt, wawrzyniec, hortensja, narcyz.
Zwierzę może zatruć się, wypijając wodę z wazonu z wymienionymi roślinami. Rzadko, drogą pokarmową, Koty rzadko ulegają zatruciu, drogą pokarmową, środkami kumarynowymi stosowanymi do zwalczania gryzoni.
Substancje, które dostają się do organizmu drogą pokarmową, mogą wywoływać stany zapalne przewodu pokarmowego z ciężkim uszkodzeniem śluzówek jamy gębowej, gardła oraz żołądka. Oprócz działania miejscowego toksyny wchłonięte z przewodu pokarmowego wywołują objawy ogólne i mają wpływ na wszystkie układy organizmu.

Do uszkodzenia żołądka i dwunastnicy dochodzi przy zatruciu kwasem acetylosalicylowym (aspiryna).

Substancje toksyczne wchłaniają się również przez skórę. W ten sposób działają, na przykład, wyżej wymienione środki czystości, środki pielęgnacyjne czy rozpuszczalniki stosowane w domu przy remontach (terpentyna, benzyna techniczna, środki konserwujące zawierające fenol).
Skóra kotów ma bardzo dużą powierzchnię (w porównaniu z innymi zwierzętami) z powodu dużej ilości cebulek włosowych, dlatego stopień wchłaniania wszelkich substancji przez skórę jest u kotów bardzo wysoki. Najbardziej „chłonna” jest skóra w okolicy pachowej, na wewnętrznej powierzchni ud i skórze brzucha. Są to miejsca, które łatwo ulegają uszkodzeniu różnymi środkami chemicznymi.
W mojej lecznicy kilka razy w roku spotykam się z przypadkami zastosowania przez właścicieli kotów środków insektobójczych przeznaczonych dla psów. Dochodzi wtedy do zatrucia powodującego silne upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj przypadki te kończą się śmiercią kota.

W przypadku stwierdzenia zatrucia najpierw trzeba podjąć próbę usunięcia jak największej ilości substancji toksycznej oraz zahamować jej wchłanianie. Żeby zapobiec wchłanianiu ze skóry czy błon śluzowych, należy te miejsca spłukać dużą ilością wody. Przed spłukaniem można usunąć część środka za pomocą bibuły lub ręcznika papierowego. Należy skontaktować się z lecznicą dla zwierząt, informując, jeżeli jest to możliwe, jaką substancją zwierzę się zatruło. Dobrze jest zabezpieczyć opakowania po środkach, którymi zwierzę zostało zatrute.

W lecznicy lekarz weterynarii wykonuje wiele czynności mających zmniejszyć wchłanianie substancji toksycznych. Robi płukanie żołądka, podaje środki absorbcyjne (węgiel medyczny) i poddaje pacjenta intensywnemu leczeniu.
Pamiętajmy, bardzo ważne jest, by zatrute zwierzę jak najszybciej trafiło do lecznicy!

lek. wet. Jarosław Balcerak
specjalista chirurgii weterynaryjnej
Lecznica „AS” w Łodzi
ul. Składowa 37 A


KOT 11 – listopad 2008
magazyn dla miłośników kotów.