Wystawy dla początkujących

Kot na wystawie

Jest wiele światowych organizacji zajmujących się zjednaczaniem miłośników kotów np.: FIFe, CFA, GCCF, TICA, WCF. Różnią się one między sobą poglądami, tytułami i szybkością zatwierdzania nowych kocich ras i ich odmian. Poniżej przedstawione są zasady wystawowe panujące pod patronatem FIFe, gdyż jesteśmy członkiem właśnie tej organizacji.

 

Świat kocich wystaw to przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka różnych klas, różnokolorowych kokard, wielu etapów osiągania tytułów oraz różnorodność nagród. Na żadnym szczeblu oceny kot nie rywalizuje z drugim osobnikiem. Tym, co się ocenia, jest „odległość” kota od opisanego ideału, który bywa określany jako standard rasy – kota „idealnego” w swojej klasie, płci, kolorze i maści. Gdyby nie kocie wystawy, to nie byłoby takiego miejsca, gdzie zostałby nagrodzony ogromny wysiłek hodowców w kreowaniu i uszlachetnianiu kotów rasowych.

 

Aby kot mógł jeździć na wystawy trzeba zapisać się do jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota. Kot uczestniczący w wystawie musi mieć minimum 3 miesiące. Wyszukujemy w internecie wystawę, na którą chcemy jechać (lista wystaw w Polsce i za granicą) i patrzymy, który Klub ją organizuje. Na wystawę w Polsce zgłaszamy kota za pomocą zgłoszenia elektronicznego on-line, a na niektóre wystawy zagraniczne obowiązuje zgłoszenie na formularzu papierowym (Zgłoszenie na wystawę – druk), które musi być potwierdzone stemplem przez macierzysty Klub.
Opłaty za wystawę -w zależności od klubu- wnosi się przelewem, przekazem lub na miejscu, ale wtedy są one nieco wyższe. Średni koszt uczestnictwa kota w wystawie waha się od 80 do 100 zł za jeden dzień, często oferowane są zniżki dla tych, którzy wystawiają kota przez dwa dni lub zgłaszają więcej niż jednego kota.

 

Jadąc na wystawę potrzebujemy parę dokumentów takich jak: aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii (nie wcześniej niż trzy dni przed wystawą), książeczkę zdrowia lub paszport z aktualnymi szczepieniami (obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie i panleukopenii dokonane nie później niż 2 lata i nie wcześniej niż 21 dni przed przed wystawą), dowód opłaty uczestnictwa w wystawie i dobrze mieć przy sobie kopię rodowodu. Każdy kot uczestniczący w wystawie musi posiadać mikrochip. Koty białe muszą mieć dodatkowo zaświadczenie lekarskie o stanie słuchu. Jeśli wybieramy się z kotem na wystawę zagraniczną będziemy potrzebować dla naszego pupila obowiązkowo paszport.

 

Przy przyjęciu kota na wystawę, przed wejściem na salę wystawową zawsze obecny jest weterynarz, który sprawdza kondycję kota oraz dokumenty. Koty chore są eliminowane z uczestnictwa w wystawie. Wystawiane koty muszą mieć obcięte pazury. Od organizatorów otrzymujemy katalog kotów biorących udział w wystawie oraz kopertę. W kopercie znajduje się numerek przypisany do danego kota, który zabieramy ze sobą gdy idziemy z kotem do oceny oraz znaczek, który pozwoli swobodnie poruszać się przy wejściu i wyjściu z hali.

Bardzo ważne jest sprawdzenie danych zawartych w katalogu tzn.: imię kota, płeć, datę urodzenia, kolor, klasę wystawową. Jeśli nastąpiła pomyłka trzeba zgłosić się do sekretariatu przed rozpoczęciem ocen.

 

Kiedy mamy już za sobą kontrolę weterynaryjną i odebraliśmy dokumenty udajemy się na salę na której stoją poustawiane klatki wystawowe. Często są już one ponumerowane przez organizatorów, musimy wtedy odnaleźć klatkę, w której będzie przebywał nasz kot podczas wystawy. Jeśli klatki nie są ponumerowane, wtedy wybieramy sobie dowolną klatkę i zawieszamy na niej numerek (z koperty) od strony widzów. Musimy przygotować klatkę, tak żeby kot czuł się w niej dobrze.

 

Klatki wystawowe najczęściej mają wymiary: 65x65x60cm. Czasem na wystawie istnieje możliwość (za dopłatą ok.50zł) otrzymania podwójnej klatki (dla jednego kota) wtedy klatka ma wymiar 65x65x120. Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki, które obowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie oraz służą do ozdoby. Trzeba uszyć dwie zasłonki 65 x 65 (mocowanie dowolne: gumka, ściągacz) oraz mieć kawałek sztywnego materiału na wyłożenie dna klatki (np. dywanik, wykładzina łazienkowa). Można również do klatki wsadzić tzw. kocią norkę – budkę, aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla kota pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas i inne koty wiec trzeba zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest dodatkowo przeźroczysta pleksi lub folia, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci od wkładania palców do kota. Oczywiście należy mieć miseczkę na świeżą wodę i jedzenie oraz kuwetę.

 

Mamy pięć kategorii, w których wystawiane są koty. Kategoria pierwsza to koty egzotyczne i persy, kategoria druga to koty półdługowłose, do kategorii trzeciej zaliczamy koty krótkowłose i somalijskie, w kategorii czwartej możemy podziwiać koty ras orientalnych. Kategoria piąta to koty domowe tzw. „dachowce”. Przyporządkowanie ras do kategorii można zobaczyć tutaj.

 

Wykaz kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszany przed rozpoczęciem wystawy przy stolikach sędziów lub na ścianach hali. Trzeba poszukać, kto sędziuje koty w danej kategorii, klasie i w kolorze. Ocenę zaczyna się od kotów w najwyższej klasie – najpierw dorosłe, potem młodzież i maluchy – kolejność oceny jest taka, jak w katalogu. Kiedy przyjdzie kolej oceniania naszego kota, numer naszego kota wyświetli się na tablicy lub steward przez mikrofon wywoła nasz numer. Kota do oceny (do ringu) przynosi właściciel i najczęściej to on prezentuje go sędziemu. Ocena odbywa się na stoliku, ważne jest, aby zwierzę było spokojne, dało się obejrzeć i ładnie się prezentowało. Do oceny zabieramy numerek kota, który otrzymaliśmy w kopercie.

Koty są oceniane na podstawie standardu rasy wyznaczonej przez organizację, która organizuje daną wystawę. Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty oceny. Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę, lokatę i ewentualnie tytuł. Ocenę wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Ocena sędziego jest niepodważalna i nie podlega dyskusji.

 

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

  • ocena doskonała – Ex
  • ocena bardzo dobra – SG / VG
  • ocena dobra – G

Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w jednej odmianie barwnej, klasie i tej samej płci bez względu na ocenę.

 

O certyfikaty koty rywalizują w swoich grupach kolorystycznych i klasach. Przyznawane są oddzielnie kotkom i kocurom. Koty oceniane są w różnych klasach (tabelka poniżej). Tylko jeden najlepszy dorosły kot i kotka w danej klasie może uzyskać ocenę doskonałą z pierwszą lokatą (Ex 1) i certyfikat uprawniający do uzyskania tytułu (Champion, International Champion itd.)

Młode koty (3-10 miesięcy) otrzymują tylko oceny (Ex, SG itd.) bez certyfikatu i są szeregowane 1,2,3,4 od najlepszego. Miotom i weteranom przyznawane są miejsca I, II, III, VI.

Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia wybiera najlepszego kota i przyznaje mu tytuł Best in Variety (BIV), czyli najlepszego w kolorze lub rasie, bardzo ceniony przez hodowców. Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest nieco bardziej skomplikowany. Odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów danej kategorii. Sędzia może wybrać z ocenianych kotów danej kategorii jednego przedstawiciela i przedstawicielkę w każdej klasie wiekowej. Porównuje więc koty kilku ras np.  w kategorii III abisyńskie, brytyjskie i rosyjskie niebieskie, a w kategorii II np. maine coony, syberyjskie i norweskie leśne. Nominacja do Best in Show (BIS) jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem. Może się więc zdarzyć, że kota trzeba będzie nosić do sędziego 3 razy, dlatego trzeba dość uważnie obserwować tablicę z numerami lub słuchać komunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota do sędziego.

 

Po nominacjach następuje przerwa (ok. 1 godz) , podczas której sędziowie udają się na obiad. Po przerwie odbywa się finał czyli BEST in SHOW. Wszystkie nominowane koty zaproszone są na ring, tam umieszczone w klatkach i prezentowane przez stewardów. W danej kategorii konkurują ze sobą koty różnych ras. Zespół sędziów wybiera najlepszych przedstawicieli grupy (kotki, kocury, młodzież 6-10, kociaki 3-6, mioty, kastraty i weterany), które otrzymują tytuł Best in Show. Potem w zależności od systemu wystawy najlepsze koty danej kategorii walczą między sobą o tytuł Best in Category lub Best of Best (najlepszego kota wystawy).

 

Karty ocen i dyplomy wydawane są pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić czy nie ma żadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu do organizatora, bo po wystawie będzie już za późno.

 

Klasy wystawowe i certyfikaty:
01 – Klasa Europejskich Championów (EC) – Ocena honorowa HP
od 01 stycznia 2009 roku tytuł EC zamieniono na SC
01 – Klasa Supreme Championów (SC) – Ocena honorowa HP
od 01 stycznia 2009 roku tytuł EP zamieniono na SP
02 – Klasa Europejskich Premiorów (EP) – Ocena honorowa HP
02 – Klasa Supreme Premiorów (SP) – Ocena honorowa HP
03 – Klasa Grand International Champion (GIC) – Certyfikat na EC „CACE”
04 – Klasa Grand International Premior (GIP) – Certyfikat na EP „CAPE”
05 – Klasa International Champion (IC) – Certyfikat na GIC „CAGCIB”
06 – Klasa International Premior (IP) – Certyfikat na GIP „CAGPIB”
07 – Klasa Championów (CH) – Certyfikat na IC „CACIB”
08 – Klasa Premiorów (PR) – Certyfikat na IP „CAPIB”
09 – Klasa otwarta – Certyfikat na CH „CAC”
10 – Klasa Kastratów – Certyfikat na PR „CAP”
Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10-ciu miesięcy nie posiadających tytułów.
11 – Klasa ( 6-10 m-cy) – starsza młodzież
12 – Klasa ( 3-6 m-cy) – młodsza młodzież
14 – Klasa kotów domowych
16 – Klasa weteranów
17 – Klasa miotów (minimum 3 kociaki)

 

Inne oznaczenia i skróty na wystawie:
– Ohne / without / % – bez certyfikatu
– BIV / BOV – najlepszy kot w kolorze / rasie
– Nom BIS – nominacja do BEST IN SHOW
– BIS – BEST IN SHOW
– BOS – BEST IN SHOW OPP. SEX
– BIC – BEST IN CATEGORY
– BOB – BEST OF BEST
– DYSQ. – dyskwalifikacja
– ABS – absencja, nieobecność

 

CH (Champion) – Aby zdobyć tytuł Champion lub Premior, kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAC (Certifikat d’Aptitude Championat) lub CAP (Certifikat d’Aptitude Premier) od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod auspicjami FIFe.
Aby otrzymac certyfikat CAC lub CAP kot musi uzyskać co najmniej 93 punkty.

 

IC (International Champion) – Aby uzyskać tytuł International Champion lub International Premior, kot musi zdobyć trzy certyfikaty CACIB (Certifikat d’Aptitude Championat International Beaute) lub CAPIB (Certifikat d’Aptitude Premier International Beaute) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CACIB lub CAPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CACIB lub CAPIB w innym kraju.

Aby otrzymac certyfikat CACIB lub CAPIB kot musi uzyskać co najmniej 95 punktów.

 

GIC (Grand International Champion) – są dwa sposoby aby kot mógł uzyskać tytuł Grand International Champion lub Grand International Premior,
1) kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGCIB (Certifikat d’Aptitude Grand Championat International) lub CAGPIB (Certifikat d’Aptitude Grand Premier International) od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGCIB lub CAGPIB w innym kraju.
2) kot musi zdobyć osiem certyfikatów CAGCIB (Certifikat d’Aptitude Grand Championat International) lub CAGPIB (Certifikat d’Aptitude Grand Premier International) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu sześciu certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć siódmy i ósmy certyfikat CAGCIB lub CAGPIB w innym kraju.
Aby otrzymac certyfikat CAGCIB lub CAGPIB kot musi uzyskać co najmniej 96 punktów.

 

EC/SC (European Champion/Supreme Champion or Champion of Europe) – są dwa sposoby aby kot mógł uzyskać tytuł European Champion (FIFe American Champion) lub European Premior (FIFe American Premior)
1) kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CACE (Certifikat d’Aptitude Championat d’Europé) lub CAPE (Certifikat d’Aptitude Premier d’Europé) od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CACE lub CAPE w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CACE lub CAPE w w dwóch różnych krajach.
2) kot musi zdobyć jedenaście certyfikatów CACE (Certifikat d’Aptitude Championat d’Europé) lub CAPE (Certifikat d’Aptitude Premier d’Europé) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu dziewięciu certyfikatów CACE lub CAPE w tym samym kraju, kot musi zdobyć dziesiąty i jedenasty certyfikat CACE lub CAPE w w dwóch różnych krajach.
Aby otrzymac certyfikat CAGCIB lub CAGPIB kot musi uzyskać co najmniej 97 punktów.

 

Autor: Martyna Paturalska-Wrotecka
tekst zaczerpnięty ze strony hodowli kotów brytyjskich NILFGAARD*PL